Nekastruoti laukiniai katinai žymi teritoriją aštraus kvapo šlapimu, kaunasi su kitais katinais, o po savęs palieka vadas niekam nereikalingų, sunkiam gyvenimui ir skausmingai mirčiai gatvėse pasmerktų mažų kačiukų.
Kačių sterilizavimo nauda matoma kur kas geriau, kadangi lengva suskaičiuoti nelaukiamas jų vaikučių vadas – iki trijų per metus, vienoje vadoje iki 5 kačiukų. Per metus viena katė gali atvesti 15 ir daugiau kačiukų, kurie toliau ves kačiukus. O katinai? Be jų šių vadų nebūtų.
- Katinai per dieną vidutiniškai nukeliauja 3 kilometrų atstumą,
- Katinai apeina ir „valdo“ žymiai didesnę teritoriją negu katės,
- Katės ir katinai lytinį gyvenimą gali pradėti būdami vos 5-6 mėnesių,
- Katinas būna vaisingas iki pat senyvo amžiaus,
- Katinas morčiuojančią katę gali užuosti per 1,5 km,
- Katinas apvaisinti katę gali per 16 sekundžių,
- Katinas per spermą gali perduoti pavojingus virusus bei užkratus katei, o ji – vaikams,
- Katė per morčių sueina su ne vienu katinu, kad apvaisinimo tikimybė būtų maksimali,
- Vienos vados kačiukai gali turėti skirtingus tėvus.
Nekastruoti katinai kaunasi su konkurentais dėl statuso ir įtakos, neretai patiria sunkiai gyjančių plėštinių ar kąstinių traumų. Per seiles (įkandimai), kraują (įdrėskimai), jie gali užsikrėsti tokiais virusais, kaip kačių leukemija ar imunodeficito virusas. Sergant imunitetą „išjungiančiomis“ ligomis, išgyventi sunkiomis lauko sąlygomis tampa sudėtinga, kartu užkrėtimo riziką patiria kiti katinai ir katės.
Teritorijų žymėjimas yra bene nemaloniausias žmonėms dalykas. Kodėl nekastruoto katino šlapimo kvapas yra toks stiprus? Nes jis yra gyvūno feromonų sistemos dalis, jo bendravimo priemonė ir savotiška vizitinė kortelė, kurioje surašyta tik kitiems katinams ir katėms suprantama informacija: amžius, lytis, kita informacija.
Kas nutinka katiną kastravus? Procedūra trunka tik keliolika minučių, tačiau jos dėka sumažėja testosterono nulemiamas agresijos lygis, katinai nustoja dalyvauti kovose, jų šlapimas praranda būdingą aštrų kvapą, sumažėja arba pradingsta poreikis žymėti teritoriją.
Prisitaikę gyventi gatvėje ir blogų manierų išmokę suaugę lauko katinai paprastai turi mažai realių šansų tapti mielais naminiais gyvūnais, todėl humaniškiausia ir geriausia, ką jiems gali suteikti žmonės, tai kastravimas ir ramesnio gyvenimo dovana. Štai kodėl po kastravimo ir skiepo jie dažniausiai paleidžiami atgal į jiems įprastą teritoriją. Tik jau ramesni, tylesni, jaukesni ir – praradę reproduktoriaus statusą.