Ar katė gali tapti dovana? Taip – sau

Ar katė gali tapti dovana? Taip – sau

Kalėdų metas… Džiaugsmas, sumišęs su nostalgija, spindinčios vitrinos, kepinių kvapai, sentimentalios melodijos. Daug impulsyvių sprendimų priimama šiuo metu, įsisukus į dovanų ieškojimo bei pirkimo maratoną. Ar katė gali tapti dovana? Gali, tik jei nusprendžiate ją padovanoti sau, atsakingai apgalvoję visus „už“ ir „prieš“.

Lietuvos gyvūnų prieglaudose savo žmogaus laukia tūkstančiai katinų, kačių ir mažų kačiukų. Sergančius, nuskriaustus, išmestus, sužeistus, traumuotus gyvūnus gelbstintys savanoriai siekia jiems saugių, mylinčių namų, kad vėl nereikėtų gelbėti nuo pražūties gatvėje.

Didžiausia pasaulyje už gyvūnų teises kovojanti tarptautinė organizacija PETA laikosi kategoriškos pozicijos – gyvūnas negali būti dovana. Išskyrus atvejį, kuomet tikrai žinote, kas gyvūno norėtų ir galite tam žmogui padovanoti pinigų pradinėms išlaidoms, gyvūno kraiteliui. Tačiau žmogus gyvūną turi pasirinkti ir atsakomybę už jį prisiimti pats.

Mokslininkai JAV ne kartą kėlė klausimą, ar kaip dovana į namus atkeliavusių gyvūnų yra atsisakoma dažniau, nei įsigytų kitais būdais? Scarllet et al studijoje buvo analizuodami duomenys iš 12-os prieglaudų, įsikūrusių keturiuose JAV regionuose. Asmeninių interviu metu gyvūnų savininkų klausta, kodėl jie atiduoda naminį gyvūną? Vos 0,4 proc. kačių savininkų pripažino, kad jų katė buvo nepageidaujama dovana. Tačiau kur kas įdomesnės pagrindinės paminėtos kačių atsisakymo priežastys: šeimos narių alergija, asmeninės problemos bei gimęs kūdikis.

Pirmą priežastį galima laikyti asmenine, tik paties žmogaus žinoma informacija apie sveikatos būklę, antrą – kiek jis pasiryžęs savo problemas spręsti neatsisakant gyvūno. Trečiuoju atveju galbūt pritrūksta žinių ir noro tinkamai supažindinti gyvūną su nauju šeimos nariu.

Taigi, kodėl katė neturėtų tapti kalėdine dovana? 5 priežastys, apie kurias turėtume rimtai pagalvoti:

  1. Ilgalaikis įsipareigojimas. Gyvūnas gali gyventi 10-20 metų, todėl asmeninis pasiryžimas tinkamai jį prižiūrėti ir neapleisti yra pats svarbiausias.
  2. (Ne)tinkamas gyvenimo būdas. Dažnos komandiruotės, perkrauta dienotvarkė, socialiniai įsipareigojimai ar nuomojamas būstas, kurio šeimininkai gali nesutikti su augintiniu.
  3. Žaisliuko vaidmuo. Gyvūnas gali tapti edukacijos priemone šeimoje augantiems vaikams ar nelauktu draugu vienišai močiutei.
  4. Asmeninė situacija. Jūs galite nežinoti apie žmogaus, kuriam norite dovanoti katę, šeimos planavimo niuansus, emigravimo planus, finansinę padėtį.
  5. Prasta savijauta, lėtinės ligos, alergijos ar netolerancijos šeimoje, kurios gali tapti priežastimi gyvūną geriausiu atveju grąžinti į prieglaudą, blogiausiu – išmesti į gatvę.

Gyvūno dovanojimas dar vadinamas bloga idėja iš gerų intencijų. Svarbiausia, kad jo paėmimas nebūtų momentinis, spontaniškas impulsas, nes katė pasiruošusi daugybę metų dovanoti savo švelnumą, murkiančią draugiją naktį ir pabaksnojimus keltis iš ryto mainais už tai, kad niekada jos neišduosite.

Vis dar svarstote? Tuomet apsispręskite po Kalėdų.