YPATINGOS KATĖS – imunodeficito virusas (FIV)

YPATINGOS KATĖS – imunodeficito virusas (FIV)

Sparti medicinos pažanga imunodeficito virusą sergantiems žmonėms leidžia gyventi kokybišką ir maksimaliai socialų gyvenimą. O mūsų pūstažandis oranžinis Leo, parsigabentas net iš Klaipėdos degalinės, dienas „Vyšnių sodo“ viloje leidžia vienas, per stiklinę sieną stebėdamas mažų kačiukų „darželio“ šėliones ir dūkimą. Jam – imunodeficito virusas, todėl tiek santykių aiškinimasis, tiek meilus kitos katės išprausimas gali reikšti ir viruso „padovanojimą“.

Dar viena ypatinga kačių grupė – imunodeficitininkai. Išskyrus kitas kates, nei žmonių, nei kitų gyvūnų kačių imunodeficito virusas neveikia ir nėra jiems perduodamas, todėl šeimininkams tokios katės atiduotų nebent  dėmesį, meilę ir pamurktų į ausį.

„Tokie katinėliai kaip Leo turi mažiau galimybių surasti namus, nes imunodeficito virusas tarsi sufleruoja, kad greitas gyvūno netekimas yra užprogramuotas. Ne. Tinkamai prižiūrimas toks katinas namuose galėtų gyventi gerą ir ilgą gyvenimą. Jei buvęs naminis katinas, murkiaklis ir meilūnas Leo sugebėjo išgyventi išmestas laukymėje, galima tik įsivaizduoti, kokį stebuklą jam sukurtų namai“, – sako pirmojo Lietuvoje kačių socializacijos centro „Vyšnių sodas“ steigėja Monika Mužaitė.

Kaip ir dar vieną ypatingų kačių grupę su leukemijos virusu, imunodeficito virusą turinčias kates rekomenduojama geriau imti patyrusiems žmonėms.

„Imunodeficito virusą nešiojančio gyvūno būklė nustatoma dviem pagrindiniais būdais: kraujo ir kitais tyrimais bei bendro jo vaizdo stebėjimu. Žinodami, ko galima tikėtis, žmonės gali tinkamai įvertinti situaciją, gyvūno išvaizdą, elgesį ir greitai priimti sprendimus dėl to, ar jau reikia ir ką reikia daryti. Tokiu atveju tinkama ir tikslinga palaikomoji terapija yra pagrindinis dalykas, kurį gali suteikti žmonės“, – sako veterinarijos klinikos „8 drambliai“ vyriausiasis gydytojas Jonas Mingaila.

TRUMPAS KAČIŲ IMUNODEFICITO DOSJĖ

KAS SUKELIA? Kačių imunodeficito virusas (KIV), angliškai feline immunodeficiency virus (FIV).

KAIP UŽSIKREČIAMA? Dažniausiai – per įdrėskimą ar įkandimą.

KAS SUSERGA? Bet kokio amžiaus katė, turėjusi kontaktą su infekuota kate.

KODĖL PAVOJINGAS? Pažeidžia imuninę sistemą, todėl katės tampa imlesnės susirgimams, kitiems virusams bei infekcijoms.

KAIP DIAGNOZUOJAMA? Padarius kraujo testą.

PAGALBA KATEI

Imunodeficito virusas katei išoriškai gali nesimatyti. Kaip ir leukemijos atveju, imunodeficitu sergančiam gyvūnui svarbus sotus, šiltas ir laimingas gyvenimas. Kokybiškas maistas, nuolat pasiekiamas šviežias vanduo, streso nekelianti aplinka. Papildomos priemonės – vitaminai, papildai sustiprins gyvūno organizmą ir padės jam geriau tvarkytis su galimomis sveikatos problemomis.

Glostykite, myluokite, žaiskite su kate – nėra jokių šansų, kad ji perduos virusą žmogui. Savo ruožtu artumas, dėmesys ir bendravimas gyvūno gyvenimą gali pakylėti į aukštumas ir užtikrinti ilgaamžiškumą.

Pasak veterinarijos gydytojo Jono Mingailos, yra keturios pagrindinės organizmo funkcijos, kurių tinkamas veikimas rodo, kad gyvūnui viskas gerai, o sutrikimai ar nukrypimai gali reikšti, kad reikia jį parodyti specialistams: valgymas, gėrimas, šlapinimasis, tuštinimasis. Lygiai taip pat reikia kreipti dėmesį į elgesio pokyčius: apatiškumą, socialumą, domėjimąsi aplinka ir kontaktavimą su žmogumi.

PERSPEKTYVOS

Imunodeficito viruso pagydyti neįmanoma, tačiau visiškai realu, kad tinkamai prižiūrimas gyvūnas ilgus metus džiugins šeimininkus. Atlikus testus ir išsiaiškinus, kuo serga katė, jos organizmo stiprinimas ir atidesnė priežiūra padeda katei gyventi įprastą gyvenimą ir jis nebūtinai bus trumpas.

Įvairiais vertinimais, net kas antra katė imunodeficito virusą turinti katė nerodo jokių susirgimo ar prastos savijautos požymių.