YPATINGOS KATĖS – leukemija (FeLV)

YPATINGOS KATĖS – leukemija (FeLV)

Kad ir kaip tai skambėtų neįprastai, tačiau kraujo liga leukemija tarp kačių plinta viruso forma. Tai susirgimas, susilpninantis gyvūno imunitetą, tačiau nepavojingas nei žmonėms, nei šunims, nei kitiems augintiniams namuose, išskyrus kates. Štai todėl leukemija sergančioms katėms stengiamasi surasti namus, kuriuose nėra kitų kačių, arba jos irgi yra leukemijos viruso nešiotojos, arba, jei prieglauda turi tokias galimybes – ligoniukai laikomi atskirai.

Dėl sergančios katės apsispręsti sunkiausia. Kaip ir matyti ją kasdien kantriai laukiančią, pasiilgusią žmogaus meilės, švelnumo, prisilietimų. Apsisprendžiant dėl gyvūno paėmimo tikimasi ilgalaikio ryšio, ilgų metų kartu, todėl silpnesnės sveikatos katės turi mažiau galimybių būti pastebėtos.

„Tai gyvūnai kaip ir visi kiti: mieli, meilūs, besiglaustantys, norintys žaisti ir išsikaulyti skanėstą. Pirmąja mūsų vilos katyte su leukemijos virusu tapo 5 metų nuostabių žalių akių Lilė, kuria buvo atsikratyta išmetus prie kebabinės. Persigandusi, sustresavusi, nepriimta laukinių kačių ji lauke vargo kelias savaites, kol mums pavyko ją pagauti. Tuomet ant jos kojytės jau žiojėjo kruvina žaizda – gali būti, kad per ją ir pateko leukemijos užkratas. Kai ji vėl atgavo pasitikėjimą žmogumi, atsiskleidė švelnus jos charakteris ir žaismingumas. Ji nuolat kalbasi savo kalba, sekioja iš paskos, vedasi valgyti, žaisti, glostytis. Jei ne leukemija, žmonėms dėl jos apsispręsti būtų lengviau“, – sako pirmojo Lietuvoje kačių socializacijos centro „Vyšnių sodas“ įkūrėja Monika Mužaitė.

Leukemija sergančios katės yra ypatingos ir joms reikia ypatingo šeimininko. Veterinarijos klinikos „8 drambliai“ vyriausiojo gydytojo Jono Mingailos nuomone, geriausia, jei katei su leukemijos virusu namus apsispręstų suteikti jau kačių turėjęs žmogus.

„Leukemija sergančių kačių imunitetas yra silpnesnis. Žinant tai, joms reikia kokybiško maisto, vitaminų arba papildų, kurie sustiprintų gyvūną. Taip pat ramios, draugiškos, komfortiškos aplinkos, šilto kontakto su žmogumi. Tokios katės nerekomenduočiau žmonėms, kuriems tai yra pirmas gyvūnas, jie turi mažiau patirties ir gali išsigąsti galimų rūpesčių, būti mažiau pastabūs gyvūno elgesio pokyčiams. Šeimininkas turi žinoti, kas tai per liga ir kaip galima padėti gyvūnui, jei prireiktų“, – tvirtina J. Mingaila.

 

TRUMPAS KAČIŲ LEUKEMIJOS DOSJĖ

KAS SUKELIA? Leukemijos virusas (FeLV).

KAIP UŽSIKREČIAMA? Nuo sergančios katės per seiles, kraują arba kitus kūno skysčius, retai – naudojantis ta pačia kraiko dėžute ar maisto indeliais.

KAS SUSERGA? Pažeidžiamiausios yra lauke gyvenančios arba į jį išleidžiamos pasivaikščioti katės. Užsikrėsti gali ir maži kačiukai: dar gimdoje arba per mamos pieną.

KODĖL PAVOJINGAS? Susilpnina imuninę sistemą, todėl gyvūnas tampa labiau pažeidžiamas. Kadangi tai yra kraujo liga, ji gali sukelti anemiją, lemti limfomą. Dėl prastesnio imuniteto katės tampa mažiau atsparios įvairioms antrinėms infekcijoms.

KAIP DIAGNOZUOJAMA? Padarius kraujo testą.

PAGALBA KATEI

Leukemijos virusą turinti katė turėtų būti maitinama kokybišku baltymingu maistu, visuomet turėti šviežio vandens. Jos organizmą rekomenduojama stiprinti vitaminų kompleksais, papildais, duoti žuvų taukų, kad gautų pakankamai riebiųjų rūgščių.

Gyvūnui yra labai svarbus kontaktas su žmogumi – raminančiai veikiantys glostymai, prisilietimai, šukavimas, jeigu katei jis patinka, pakankamas laikas žaidimams.

Leukemijos virusas ne katės organizme įprastomis namų sąlygomis išlieka mažiau nei kelias valandas, tačiau sergančios katės griežtai nerekomenduojama laikyti su sveika, kad pastaroji neperimtų viruso pati. Jei katę išleidžiate į lauką ar ji buvo pasprukusi ir galimai turėjo kontaktą su laukinėmis katėmis – atlikite leukemijos testą veterinarijos klinikoje ir dėl visa ko pakartokite jį po 2 mėnesių, nes šviežio užsikrėtimo testas gali ir neparodyti.

Katei reikia profesionalios medikų pagalbos, jei tapo liūdna, ėmė ieškoti nuošalių atokesnių vietelių ir vengti kontakto su žmogumi, labai daug arba labai mažai geria, neteko apetito, nenori žaisti, suprastėjo kailiukas, ėmė kristi svoris, viduriuoja.

PERSPEKTYVOS

Leukemija yra nepagydoma liga, tačiau tinkamai prižiūrimas ir mylimas gyvūnas gali gyventi įprastą gyvenimą. Žinant, kad katė turi leukemijos virusą, šeimininkai įgauna papildomą kozirį: žinojimą, kad gyvūną reikia tiesiog prižiūrėti atidžiau, o organizmo stiprinimas pakenkti negalėtų nė vienam augintiniui.

Teigiama, kad nemaža dalis kačių leukemijos virusą nugali pačios ir tampa jam atsparios, vis tik tai yra vienas labiausiai paplitusių kačių virusų visame pasaulyje. Sveikas kates galima bandyti skiepyti, tačiau tai Lietuvoje nėra labai paplitusi praktika ir 100% veiksmingas būdas, turintis savų šalutinių poveikių.